Wyjątkowa Kinderliga - 10 zasad

Kinderliga – nowo powstały projekt rozgrywek piłkarskich w formie ligowej dla najmłodszych już od pierwszej edycji spotkał się z dużym uznaniem grona trenerskiego. Szkoleniowcy grup dziecięcych, biorących udział w organizowanych przez nas zawodach niejednokrotnie podkreślali, że kinderligowy format mocno przypadł im do gustu, m.in. ze względu na obowiązujące zasady gry i prowadzone klasyfikacje. W tym artykule przedstawimy Wam X takich zasad, które sprawiają, że Kinderligą jest wyjątkowa.

1. Celem zawodów jest promocja regularnej aktywności fizycznej wśród dzieci, a także propagowanie właściwego podejścia do spraw szkoleniowych związanych z uprawianiem piłki nożnej wśród dzieci.

Stawiamy na rozwój. Tylko tym sposobem doprowadzimy do sytuacji, gdy w świecie futbolu będziemy mieli kilku, a nie tylko jednego Lewandowskiego.

2. Drużyny umiejscowione są w grupach uwzględniających poziom zaawansowania.

Nie wrzucamy wszystkich do jednego worka. Naturalnym jest fakt, że są drużyny złożone z lepszych i nieco słabiej zaawansowanych piłkarsko zawodników. Żeby to miało ręce i nogi, na danym etapie należy unikać meczów pozbawionych sensu szkoleniowego, kończących się rezultatem 30:0.

3. Nie prowadzimy tradycyjne klasyfikacji końcowej, związanej z ilością wygranych meczów i gromadzeniem 3 punktów co kolejny wygrany mecz.

To nie seniorzy. To gra dziecięca. Tu często liczą się indywidualności, rozwój młodego zawodnika, a przede wszystkim dobra zabawa. My patrzymy na to właśnie w ten sposób.

4. Klasyfikacja w Kinderlidze ujęta jest w trzech wymiarach: Indywidualnym, Drużynowym, Zbiorczym.

Rozbudowane statystyki i prowadzona w ramach Kinderligi punktacja skupiają się na aspektach szkoleniowych. Staramy się docenić każdy pozytyw, związany z grą w piłkę nożną w przypadku danej drużyny.

5. Król strzelców, król asyst, król dryblingu.

Wyróżniamy nie tylko tych finalizujących akcje, czy graczy którzy najczęściej wykonują decydujące podanie. Dla nas ważne jest również to, żeby Kinderliga była kolejnym bodźcem dla trenerów do zachęcania podopiecznych do odwagi w dryblingu. A wisienką (czy dla niektórych truskawką) na torcie niech będzie do tego jeszcze dołożone trafienie.

6. Zbilansowani – odchylenie kwadratowe z liczby strzelonych goli przez poszczególnych zawodników.

Zachęcajmy do ofensywnej gry, do wielu strzałów na bramkę. Nie tylko jednego gracza, na którego kierowane są piłki, a on bombarduje przeciwników co chwila wpisując się na listę strzelców. Niech strzelają wszyscy – im więcej, tym lepiej!

7. Ranking strike’ów – liczba goli zdobytych po wyprowadzonej akcji od bramkarza, gdy przeciwnik nie dotknie piłki (akcja bramkowa musi być poprzedzona min. 3 podaniami).

Sztuka wcale niełatwa, ale jeśli się uda, to taka akcja nie może ujść uwadze organizatorów Kinderligi. Chcemy doceniać takie momenty. Za „strajka” dajemy 6 punktów, a co!

8. Zakaz pressingu przy wznowieniu od autu bramkowego. Co najmniej dwóch Zawodników Drużyny przeciwnej musi wycofać się na swoją połowę.

Niech edukacja piłkarska wśród najmłodszych ma jakiś sens. Zacznijmy więc od wznowienia od bramki. Dajmy możliwość nauki również tego niezwykle ważnego elementu.

9. Bramkarz w każdym przypadku po chwycie piłki do rąk z gry oraz rozpoczynając grę od własnej bramki, rzuca piłkę ręką lub wznawia nogą na swojej połowie. Obowiązuje zakaz grania górą przez bramkarza na połowę przeciwnika.

Patrz wyżej.

10. Sędziowie i organizatorzy mogą nagrodzić zawodnika lub trenera danej drużyny zieloną kartką, która przyznawana jest za wybitne zachowanie zgodne z duchem „Fair Play”. Takie zachowanie może przejawiać się uprzejmością, dobrym gestem, chęcią niesienia pomocy drugiemu, nie tylko w swoim zespole, ale także wobec „boiskowego przeciwnika”. Zielona kartka może przyznana być również poza obszarem gry, np. podczas przerwy między meczami danej drużyny.

Bądźmy fair. Po prostu. Tylko i aż.

Aktualizacja: sobota, 10.04.2021 11:53

Zaloguj się

Utwórz konto